1. A tanórán kívüli foglalkozások célja
a) A köznevelési tv. alapján az iskola a tanulók érdeklődése, igényei, szükségletei szerint tanórán kívüli foglalkozásokat szervez.
b) Az alábbi tanórán kívüli foglalkozási formák léteznek:
napközi, szakkörök, korrepetálás, énekkar, diáksportkör, tanulmányi, szaktárgyi, sport-és kulturális rendezvények és versenyek.
A fenti foglalkozások helyét és időtartamát a foglalkozást vezető és a tantárgyfelosztás iránymutatása alapján az igazgatóhelyettesek az összesített órarendben, terembeosztással együtt feltüntetik.
- A napközis foglalkozások: Minden tanuló igényelheti, előzetes felmérés alapján május 30-ig. Túljelentkezés esetén a kérelmet a napközis nevelők, az osztályfőnökök javaslata alapján az igazgató dönti el. A felvételnél előnyt élvez a veszélyeztetett környezetben élő, szociálisan rászoruló tanuló, a gyengén tanuló, és ha mindkét szülő dolgozik. A napközis foglalkozásról való eltávozás csak a szülő tájékoztató füzetbe beírt kérelme alapján történhet a napközis nevelő engedélyével. A rendszeres különórai elfoglaltság miatti távollétnek igazodnia kell a délutáni tanulási, felkészülési időhöz. Az étkezésért a térítési díjat a fenntartó állapítja meg. A térítési díjak befizetése a GAMESZ által megadott időben történik. A tanuló hiányzása esetén a szülő az étkezést köteles lerendelni, a jóváírás a következő befizetéskor történik.
A napközis (tanulószobai) foglalkozásokat olyan módon kell megszervezni, hogy a szülők igényei szerint eleget tudjon tenni az iskolai felkészítéssel és a gyermek napközbeni ellátásával összefüggő feladatoknak. A napközis foglalkozások napi időkerete a napi kötelező tanórai foglalkozások idejéhez kapcsolódik. 1-4. évfolyamokon a napközis csoportokat az adott osztály közössége alkotják, 5-6. és 7-8. évfolyamokon összevont tanulószobai csoportként működik.
Ha az iskola testi, érzékszervi, értelmi vagy más fogyatékos tanuló nevelését-oktatását is ellátja, az osztálynaplóban (e-napló is) fel kell tüntetni a szakvéleményt kiállító szakértő és rehabilitációs bizottság nevét, címét, a szakvélemény számát és kiállításának keltét, a felülvizsgálat időpontját.
A tanuló iskolában való tartózkodása végének ideje 16 óra. Ettől való eltéréshez az iskola igazgatója határozatot hozva engedélyt adhat szülői írásbeli kérvény esetén.
- Szakköröket a tanulók érdeklődésétől függően a tantárgyfelosztás lehetőségeinek figyelembevételével a munkaközösség-vezetők javaslata alapján indítunk. A szakkörbe való jelentkezéshez szülői hozzájárulás szükséges, melyet a szülő a tájékoztató füzetbe jegyez be.
A jelentkezés egész tanévre szól. A szakkörök vezetőit az igazgató bízza meg. A foglalkozások előre meghatározott tematika alapján történnek, erről, valamint a látogatottságról szakköri naplót kell vezetni.
A szakkör vezetője felelős a szakkör működéséért, 7 fő alatti létszámmal szakkör nem működtethető, meg kell szüntetni.
A szakköri aktivitás tükröződhet a tanuló szorgalmi és szaktárgyi osztályzatában. A szakköröket fel kell tüntetni az éves munkatervben és a tantárgyfelosztáson.
A szakkörök térítésmentesek, de a tanulók á1tal hazavitt eszközökre, tárgyakra anyagár beszedhető, megfelelő pénzügyi dokumentációval.
- A korrepetálások célja az alapkészségek fejlesztése és a tantervi követelményekhez való felzárkóztatás. A korrepetálást az igazgató által megbízott pedagógus tartja. A korrepetálás differenciált foglalkoztatással egyes tanulókra vagy egy egész osztályra kötelező jelleggel a tanítók, ill. a szaktanárok javaslatára történik.
A korrepetálás ingyenes.
A megtartott foglalkozásokat alsó tagozaton a naplóban, a felső tagozaton vagy a napközis naplóban, vagy az arra kijelölt mulasztási naplóban vezetni kell, a részt vett tanulók nevének bejegyzésével.
- Az énekkar a tantárgyfelosztásban meghatározott időkeretben működik. Az énekkarba való belépés önkéntes, a kórusvezető javaslatára történik. Az énekkar biztosítja az iskolai ünnepélyek, rendezvények zenei programját.
- A diáksport egyesület a tanulók mozgásigényének kielégítésére, a mozgás, a sport megismertetésére alakult, alakul.
A diáksport egyesület önálló jogi személy, önálló szabályzat alapján működik, az iskola tanulóinak (de idegeneknek is) nyújt lehetőséget sportköri foglalkozásokon, versenyeken való részvételre.
Az igazgató rendszeresen részt vesz az egyesület vezetőségi megbeszélésein, közgyűlésein.
- Az iskola könyvtára minden tanítási napon nyitvatartási idejében valamint könyvtári órákon áll a tanulók és a pedagógusok rendelkezésére, használatáról a könyvtári szabályzat rendelkezik.
- A tanulmányi, szakmai és sportversenyeken való részvétel a tanulók megfelelő teljesítménye függvényében lehetséges. Tanulóink az iskolai, kerületi, fővárosi, országos meghirdetésű versenyeken vehetnek részt, szaktanári felkészítést igénybe véve.
- A tanulói közösségek (osztály, szakkör, stb.) egyéb rendezvényeket is tarthatnak. Az ilyen jellegű rendezvényeket be kell jelenteni az iskolavezetőségnek, az engedélyezett összejövetelen biztosítani kell a pedagógusi részvételt/felügyeletet.
- Mindennapos testnevelés: 2012. szeptember 1-től a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet szerint az intézményben bevezetésre került a mindennapos testnevelés felmenő rendszerben 1. és 5. évfolyamokon. Ennek következtében alsó tagozaton a testnevelés órák száma emelt szintű osztályok esetében heti 5 (kötelező keret) + 2 (választható keret) óra, a normál tanrend szerinti osztályokban heti 5 óra (kötelező keret), felső tagozaton heti 5 (kötelező keret) óra.