Az Emberi Erőforrás Minisztériuma által kiírt HATÁRTALANUL pályázat kertében iskolánk 48 hetedik és nyolcadik osztályos diákja, valamint négy pedagógusa május 16. és 19. között egy szlovákiai utazáson vehetett részt. A négy nap alatt tartalmas, színes programokon ismerkedtek a diákok és az őket kísérő pedagógusok Szlovákia, azon belül a Felvidék csodáival.
A tanulmányi kirándulás témája és tematikája az általános iskola felső tagozatán tanult tananyagokhoz szorosan kapcsolódott, és mindent bemutatott, ami az egyes tantárgyakban Szlovákiával kapcsolatban tananyag. A gyerekek megismerhettek híres történelmi személyeket és történelmi események helyszíneit, nevezetes írókat, költőket, valamint építészeti korokat, műemlékeket és természeti szépségeket.
Miután kiderült, hogy a pályázatunk nyert, elkezdtük az előkészületeket. A Magyarság Háza jóvoltából egy érdekes portréfilmet nézhettünk meg Juhász Péter sebészorvosról, aki arról mesélt, hogy hogyan éli meg magyarságát Szlovákiában. Több gyerekben merültek fel kérdések a látottakról, melyeket igyekeztünk megválaszolni, megbeszélni. Megnéztük a térképet, megkerestük a településeket, melyekről szó volt a filmben.
Az indulást megelőző hetekben a diákok földrajz, irodalom, nyelvtan, történelem és énekórán ismerkedtek a Felvidék történelmével, kultúrájával és természeti szépségeivel, illetve beszélgettek a felvidéki magyarság sorsáról. Május 11-én előkészítő foglalkozásra került sor, melyen a résztvevő diákok PPT bemutatókat láthattak Szlovákia kulturális örökségéről, természeti csodáiról, valamint előadásokat hallgathattak a pályázat történetéről, a viselkedés szabályairól, a határon túli magyarok számáról.
- nap
Reggel fél 7-kor volt a gyülekező az iskola előtt. Mindenki nagyon álmosan, de várakozással telve érkezett, hogy végre elindulhasson a várva várt útra. Sok gyerek most utazott életében először külföldre.
A csomagok bepakolása után pontosan 7 órakor elindult a csapat, hogy részt vegyen egy tartalmas, de egyben igen fárasztó utazáson.
Sajnos az időjárás nem kedvezett nekünk, ugyanis utunk során az utolsó napig állandó kísérőnk volt az eső, és állandó kellékünk az esőköpeny és az esernyő.
A négynapos út programja Selmecbányán kezdődött, ahol megtekintettük a város nevezetességeit, az Óvárt, mely egy egykori gótikus templomból erőddé átépített épület, a Szentháromság teret, melyen a Szentháromság oszlop áll, a Szent Katalin templomot, az evangélikus líceumot, melynek padját Petőfi Sándor is koptatta, és a Klammerhofskát, mely a város hangulatos főutcája. Idegenvezetőnk Ambrus Ferenc részletesen megismertetett minket a város múltjával.
Utunkat Besztercebánya felé folytattuk, ahol tettünk egy sétát a városban. A főtéren megállva idegenvezetőnk mesélt a városról. Megnéztük az Óratoronyot, és nyugtáztuk, hogy
valóban ferde, elsétáltunk a Thurzó-házhoz, a Mátyás-házhoz, és a Városháza épületéhez. A gyerekek most saját szemükkel láthatták a helyszínt, ahol játszódik Mikszáth Kálmán Szent Péter esernyője című regénye, hiszen a mű kötelező olvasmány a hetedikesen számára.
Felkerestük még Zólyom várát is, ahol Balassi Bálint, a magyarországi reneszánsz irodalom nagy alakja született. A várudvaron tettünk egy sétát.
A várost elhagyva a szállásunk felé vettük az irányt. Késő délután érkeztünk meg Tátracsorbára, a Rysy hotelbe, ahol finom vacsorával és kitűnő szállással vártak minket. Mindenki megkapta a szobáját és elhelyezkedtünk.