Az intézmény vezetője vagy helyettesei közül egyiküknek az intézményben kell tartózkodnia abban
az időszakban, amikor tanítási órák, tanulóink számára szervezett iskolai rendszerű délutáni tanrendi foglalkozások vannak. Ezért az igazgató vagy helyettesei közül legalább egyikük hétfőtől péntekig 7.30 és 16.00 óra között az intézményben tartózkodik. Egyebekben munkájukat az iskola szükségleteinek és aktuális feladataiknak megfelelő időben és időtartamban látják el.
Az intézmény pedagógusai heti 40 órás munkaidőkeretben végzik munkájukat, melyből 26 órát az intézményben kell eltölteniük. A heti munkaidőkeret első napja (ellenkező írásos hirdetmény hiányában) mindenkor a hét első munkanapja, utolsó napja a hét utolsó munkanapja. Az ötnél kevesebb munkanapot tartalmazó hetek heti munkaideje a munkanapok számával arányosan számítandó ki. Szombati és vasárnapi napokon, ünnepnapokon munkavégzés csak írásban elrendelt esetben lehetséges. Munkanapokon a rendes munkaidő hossza legalább 4 óra, de nem haladhatja meg a 12 órát.
A pedagógusok napi munkaidejüket – az órarend, a munkaterv és az intézmény havi programjainak szem előtt tartásával – általában maguk határozzák meg. Az értekezleteket általában hétfői, a fogadó órákat általában hétfő-keddi, a szülői értekezleteket hétfő és csütörtök közötti napokon tarjuk, ezért ezeken a napokon a napi átlagban 8 óránál hosszabb, legfeljebb azonban 12 órás munkaidőre kell számítani. A munkáltató a munkaidőre vonatkozó előírásait az órarend, a munkaterv, a havi programok révén határozza meg. Szükség esetén azonnali értekezlet elrendelését elő lehet írni.
A pedagógusok teljes munkaideje a kötelező órákból, valamint a nevelő, illetve oktató munkával vagy a gyermekekkel, tanulókkal a szakfeladatának megfelelő foglalkozással összefüggő feladatok ellátásához szükséges időből áll. A pedagógus-munkakörben dolgozók munkaideje tehát két részre oszlik:
a) a tanítási órák megtartása
b) a munkaközösség-vezetői feladatok ellátása,
c) osztályfőnöki feladatok ellátása,
d) iskolai sportköri foglalkozások,
e) énekkar, szakkörök vezetése,
f) differenciált képességfejlesztő foglalkozások (korrepetálás, tehetséggondozás, felzárkóztatás, előkészítők stb.),
Meghatározott időre adott írásbeli megállapodással a pedagógus kötelező óráját teljesítheti
- a nevelési-oktatási intézmény nevelési programjának, pedagógiai programjának kidolgozásával, felülvizsgálatával összefüggő feladatok ellátásával,
- diákönkormányzatot segítő feladatok, kulturális nevelőtanári feladatok ellátásával,
- a gyermekek, tanulók felügyeletével összefüggő, kollektív szerződésben meghatározott feladatok ellátásával.
a) a tanítási órákra való felkészülés,
b) a tanulók dolgozatainak javítása,
c) a tanulók munkájának rendszeres értékelése,
d) a megtartott tanítási órák dokumentálása, az elmaradó és a helyettesített órák vezetése,
e) szaktárgyi, felvételi, osztályozó vizsgák lebonyolítása,
f) kísérletek összeállítása,
g) dolgozatok, tanulmányi versenyek összeállítása és értékelése,
h) a tanulmányi versenyek lebonyolítása,
i) tehetséggondozás, a tanulók fejlesztésével kapcsolatos feladatok,
j) felügyelet tanulmányi versenyeken, iskolai méréseken,
k) iskolai kulturális, és sportprogramok szervezése,
l) a pótlékkal elismert feladatok (osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői) ellátása,
m) az ifjúságvédelemmel kapcsolatos feladatok ellátása,
n) szülői értekezletek, fogadóórák megtartása,
p) részvétel a munkáltató által elrendelt továbbképzéseken,
q) a tanulók felügyelete óraközi szünetekben és ebédeléskor,
r) tanulmányi kirándulások, iskolai ünnepségek és rendezvények megszervezése,
s) iskolai ünnepségeken és iskolai rendezvényeken való részvétel,
t) részvétel a munkaközösségi értekezleteken,
u) tanítás nélküli munkanapon az igazgató által elrendelt szakmai jellegű munkavégzés,
v) részvétel az intézmény belső szakmai ellenőrzésében,
w) iskolai dokumentumok készítésében, felülvizsgálatában való közreműködés,
x) szertárrendezés, a szakleltárak és szaktantermek rendben tartása,
y) osztálytermek rendben tartása és dekorációjának kialakítása.
6.3.1. A pedagógusok napi munkarendjét, a felügyeleti és helyettesítési rendet az igazgató vagy az igazgatóhelyettes állapítja meg az intézmény órarendjének függvényében. A konkrét napi munkabeosztások összeállításánál az intézmény feladatellátásának, zavartalan működésének biztosítását kell elsődlegesen figyelembe venni. Az intézmény vezetőségének tagjai, valamint a pedagógusok a fenti alapelv betartása mellett javaslatokat tehetnek egyéb szempontok, kérések figyelembe vételére.
6.3.2. A pedagógus köteles 15 perccel tanítási, foglalkozási, ügyeleti beosztása előtt a munkahelyén (illetve a tanítás nélküli munkanapok programjának kezdete előtt annak helyén) megjelenni. A pedagógus a munkából való rendkívüli távolmaradását, annak okát lehetőleg előző nap, de legkésőbb az adott munkanapon 720 óráig köteles jelenteni az intézmény vezetőjének vagy helyettesének, hogy közvetlen munkahelyi vezetője a helyettesítéséről intézkedhessen. A hiányzó pedagógus köteles várhatóan egy hetet meghaladó hiányzásának kezdetekor tanmeneteit az igazgatóhelyetteshez eljuttatni, hogy akadályoztatása esetén a helyettesítő tanár biztosíthassa a tanulók számára a tanmenet szerinti előrehaladást.
A táppénzes papírokat a munkába állás napján, de legkésőbb az adott hónap 20-ig le kell adni az iskolatitkári irodában a mellékletét képező kitöltött és aláírt igazolással.
A hiányzó pedagógus - lehetőség szerint - a munkába visszaállás várható idejét is köteles bejelenteni.
6.3.3. Rendkívüli esetben a pedagógus az igazgatótól vagy az igazgatóhelyettestől kérhet engedélyt legalább két nappal előbb a tanítási óra (foglalkozás) elhagyására, a tanmenettől eltérő tartalmú tanítási óra (foglalkozás) megtartására. A tanítási órák (foglalkozások) elcserélését az igazgatóhelyettes engedélyezi.
6.3.4. A tantervi anyagban való lemaradás elkerülése érdekében hiányzások esetén - lehetőség szerint - szakszerű helyettesítést kell tartani. Ha a helyettesítő pedagógust legalább egy nappal a tanítási óra (foglalkozás) megtartása előtt bízták meg, úgy köteles szakszerű órát tartani, illetve a tanmenet, vagy a távollévő pedagógus útmutatása szerint előrehaladni, a szakmailag szükséges dolgozatokat megíratni, rendkívüli esetben kijavítani.
6.3.5. A pedagógusok számára - a kötelező óraszámon felüli - a nevelő-oktató munkával összefüggő rendszeres vagy esetenkénti feladatokra a megbízást vagy kijelölést az intézményvezető adja az igazgatóhelyettes és a munkaközösség-vezetők javaslatainak meghallgatása után.
6.3.6. A pedagógus alapvető kötelessége, hogy tanítványainak haladását rendszeresen osztályzatokkal értékelje, valamint számukra a számszerű osztályzatokon kívül visszajelzéseket adjon előrehaladásuk mértékéről, az eredményesebb tanulás érdekében elvégzendő feladatokról.
A hatályos jogszabályok alapján a pedagógusok munkaideje az intézmény által elrendelt kötelező és nem kötelező órákból, elrendelt egyéb foglalkozásokból, valamint a nevelő-oktató munkával összefüggő további feladatokból áll.
Az elrendelt tanítási órák, foglalkozások konkrét idejét az órarend, a havi programok illetve egyes iskolai programok feladatkiírása tartalmazza, így ezek időpontja és időtartama az iskolai dokumentumokban rögzített. A nem kizárólag az intézményben elvégezhető feladatok ellátásakor a pedagógus munkaidejének felhasználásáról maga dönt, így ennek időtartamáról – ezzel ellentétes írásos munkáltatói utasítás kivételével – munkaidő-nyilvántartást nem kell vezetnie.
a) Az intézményben a nem pedagógus közalkalmazottak munkarendjét a jogszabályok betartásával az intézményvezető állapítja meg az intézmény zavartalan működése érdekében.
Munkájukat munkaköri leírásuk alapján végzik, ez tartalmazza az egyéni munkabeosztást.
A törvényes munkaidő és pihenőidő figyelembevételével az igazgatóhelyettesek tesznek javaslatot a napi munkarend összehangolt kialakítására, változtatására és a közalkalmazottak
szabadságának kiadására.
b) Az iskolában főállású könyvtáros tanár - nevelőtestületi tag - vezeti a könyvtárat.
c) Az iskolában a nevelő-oktató munkát segíti 2 teljes státuszú pedagógiai asszisztens.
A munkaköri leírásokat a közalkalmazottak személyi anyaga tartalmazza.
Munkaköri leírás minták:
MUNKAKÖRI LEÍRÁS
Iskolatitkár
A) Munkáltató: Külső-Pesti Tankerületi Központ (1181 Budapest Üllői út 453.)
Munkahely: Budapest XX. Kerületi Hajós Alfréd Általános Iskola (1203 Budapest Lajtha László u. 5-7.)
Joggyakorló: az intézmény igazgatója
B) Munkavállaló:
Fizetési osztály:
Az iskolatitkár tevékenységének középpontjában az iskolai adminisztrációs és ügyviteli munkák végzése, az iskola szervezési feladatainak intézése áll.
Közvetlen irányítója és ellenőrzője az iskola igazgatója.
Főbb felelősségek és tevékenységek:
Különleges felelőssége:
- elkészíti az iskolai tanügyi nyomtatványok évenkénti megrendelését;
- szervezi az irodaszer és tisztítószer vásárlást a gazdasági ügyintézővel egyeztetve;
- tervezi a tanulói törzslap (anyakönyv) beköttetését.
- a közalkalmazotti törvényben foglaltakon túl a tanulók, a szülők, a dolgozók személyiségjogait érintő és a vezetői információkat megőrzi és bizalmasan kezeli.
Kapcsolatok:
Budapest, 201
Őrfi Krisztina
igazgató
A munkaköri leírással egyet értek:
MUNKAKÖRI LEÍRÁS
Pedagógiai asszisztens munkakörben
Név:
Munkaidő: heti 40 óra
Szociális és gondozási feladatok:
- Segíti a pedagógust a tanulók egészséges életmódra nevelésében – testápolás, táplálkozás, öltözködés, helyes napirend.
- Részt vesz napközis időben a levegőztetésben.
- Szervezi és felügyeli a tanulók étkeztetését (reggeli, ebéd, uzsonna).
- Segít étkezés előtt a terítésben, evés alatt a kultúrált étkezés kialakításában. Felügyeli és irányítja az étkezés után az asztalok, a környezet rendbe tételét.
- A tanulók aktív bevonásával ügyel a személyi és a környezeti higiénia megtartására.
- Segíti és előkészíti a sportfoglalkozásokat (testnevelési órák, napközis szabadidős foglalkozások).
- Felügyel az esetleges gyógyszerszedésre.
- A tanító iránymutatása alapján segíti a hátrányos és veszélyeztetett tanulók beilleszkedését. A tanító által javasolt módon egyénileg foglalkozik a tanulókkal.
Felügyelet a reggeli és délutáni, a tanítási óra és foglalkozások közötti szünetekben, kísérés.
- A reggeli és délutáni ügyeleti beosztásnak megfelelően ellátja a hozzá beosztott tanulók felügyeletét.
- Óraközi szünetekben udvari ügyeletet lát el.
- A tanítási szünetekben ügyeletet lát el.
- Orvosi szűrővizsgálatokra kíséri a gyerekeket az iskolában, fogászati rendelőbe viszi a gyerekeket. Baleset, rosszullét esetén elkíséri a gyermeket az ügyeletre, orvosi rendelőbe.
- Kötelező úszásoktatásra kíséri a gyerekeket.
- Tanulmányi sétákon, kirándulásokon részt vesz.
- Felügyeletet lát el minden olyan esetben, amikor a tanító egy vagy több csoporttal foglalkozik.
Szabadidő szervezés:
- A tanító irányításával feladata előkészíteni a szabadidős tevékenységhez szükséges szereket, anyagokat, eszközöket.
- Közművelődési programokra kíséri a tanulókat (színház, mozi, múzeum).
Tanórák és foglalkozások előkészítése:
- A pedagógus útmutatása alapján előkészíti a szükséges taneszközöket, szemléltető tárgyakat, részt vesz a tanulói tevékenységhez szükséges, kísérlethez szükséges anyagok gyűjtésében, a szemléltető eszközök készítésében. Bevonja a tanulókat a gyűjtőmunkába, annak rendszerezésébe.
- Segíti a tanulókat az eszközhasználat technikájának elsajátításában.
- A pedagógus útmutatása alapján foglalkozik az egyéni foglalkozásokon részt nem vevő, az iskolaotthoni, napközis önálló tanulást hamarabb befejező tanulókkal.
Adminisztráció:
A pedagógus munkáját segítő adminisztrációs feladatok ellátása.
Budapest, 201
Őrfi Krisztina
Igazgató
A munkaköri leírásban foglaltakkal egyet értek:
PEDAGÓGUS ÁLTALÁNOS MUNKAKÖRI LEÍRÁSA
I. rész
A) Munkáltató: Külső-Pesti Tankerületi Központ (1181 Budapest Üllői út 453.)
Munkahely: Budapest XX. Kerületi Hajós Alfréd Általános Iskola (1203 Budapest Lajtha László u. 5-7.)
Joggyakorló: az intézmény igazgatója
B) Munkavállaló: ……………………………………………..
Fizetési osztály: ……………………………………………
Kulcsszám: …………………………………………………
FEOR-szám: ……………………………………………….
C) Munkakör:
Beosztás: PEDAGÓGUS (tanító, tanár, napközis nevelő)
Cél: A rábízott tanulók egyéni és közösségi nevelése, színvonalas és korszerű módszerekkel történő tanítása, személyiségük, tudásuk, viselkedésük sokoldalú és eredményes fejlesztése, az értékrend, az erkölcsi tartás, a tevékenységek életkornak megfelelő irányítása.
Közvetlen felettes: igazgató, igazgatóhelyettes
Helyettesítési előírás: helyettesítési kiírás alapján.
D) Munkavégzés:
Hely: Budapest XX. Kerületi Hajós Alfréd Általános Iskola
Heti munkaidő: 40 óra
Kötelező óraszám: 22-26 óra
Munkaidő beosztás: órarend szerint, illetve a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályok betartása melletti beosztás szerint.
II. rész
Iskolai végzettség: főiskolai vagy egyetemi végzettség
Elvárt ismeretek: A közoktatásra és a szakterületre vonatkozó jogszabályok, utasítások és belső szabályzati rendszer ismerete.
Szükséges képességek: Szervező- és lényegre látó képesség, segítőkészség, érzékenység a tanulói problémákra és terhelésre, objektív ítélőképesség.
Személyi tulajdonságok: Elhivatottság, türelem, magas szakmai felkészültség, kiváló kapcsolatteremtő és konfliktus-megoldó képesség, empátia.
Gondoskodik a diákok test-lelki épségéről, erkölcsi védelméről, személyiségük fejlődéséről, a balesetek megelőzéséről (nem hagy gyereket felügyelet nélkül), óvja a gyerekek jogait, emberi méltóságát.
JOGKÖR, HATÁSKÖR: Gyakorolja a nevelőtestület tagjának és a pedagógusnak biztosított jogokat, hatásköre az általa vezetett gyermekcsoportra terjed ki.
MUNKAKÖRI KAPCSOLATOK: A szülőkkel, a társintézmények munkatársaival, a továbbképző és szakmai intézményekkel tart kapcsolatot.
Személyesen felelős a felügyeletére bízott tanulók testi, érzelmi és morális épségéért, kijelölt tanulócsoportjában a pedagógiai program követelményeinek megvalósításáért.
Felelősségre vonható:
- Munkaköri feladatainak határidőre történő elmulasztásáért vagy hiányos elvégzéséért
- A vezetői utasítások igénytől eltérő végrehajtásáért
- A jogszabályok, munkahelyi fegyelem és bizalmi jelleg, a munkatársak és gyerekek jogainak megsértéséért
- A munkaeszközök, berendezési tárgyak előírástól eltérő használatáért, elrontásáért
- A vagyonbiztonság és higiénia veszélyeztetéséért.
Jelen munkaköri leírás ................... napján lép életbe.
B u d a p e s t, 201
P.H.
…………………………….
intézményvezető
A munkaköri leírást tudomásul vettem, teljesítését magamra nézve kötelezően elismerem. Munkámat a leírásnak megfelelően végzem. 1 példányt átvettem.
Dátum:
…………………………….
munkavállaló
I. rész
A) MUNKÁLTATÓ: Külső-Pesti Tankerületi Központ (1181 Budapest Üllői út 453.)
Munkahely: Budapest XX. Kerületi Hajós Alfréd Általános Iskola (1203 Budapest Lajtha L. u. 5-7.)
Joggyakorló: igazgató
B) MUNKAVÁLLALÓ:
NÉV: ……………………………………… FIZETÉSI OSZTÁLY: ………………….
KULCSSZÁM: …………………………… FEOR-SZÁM: …………………………..
C) MUNKAKÖR:
……………………………………………………… szakos tanár
Szakoktatást ellátó, megfelelő képzettséggel bíró pedagógus.
Cél: A diákok életkorhoz igazodó módszerekkel való képzése: szakszerű és
eredményes tanítása, sokoldalú fejlesztő foglalkoztatása, egyéni és közösségi nevelése
a Köznevelési Törvény és a pedagógiai program követelményei szerint. Kiemelt az értékrend
közvetítése, az egyéni képességfejlesztés, a kötelességtudat és a kulturált viselkedés
elsajátíttatása.
KÖZVETLEN FELETTES: igazgató, igazgatóhelyettes
HELYETTESÍTÉSI ELŐÍRÁS: helyettesítési kiírás alapján.
D) MUNKAVÉGZÉS:
HELY: Budapest XX. Kerületi Hajós Alfréd Általános Iskola
SZERVEZETI EGYSÉG: felső tagozat
HETI MUNKAIDŐ: 40 óra KÖTELEZŐ ÓRASZÁM: 22-26 óra
MUNKAIDŐ BEOSZTÁS: órarend szerint, illetve a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabá-
lyok betartása melletti beosztás szerint.
II. rész
A) KÖVETELMÉNYEK:
ISKOLAI VÉGZETTSÉG, SZAKKÉPESÍTÉS: főiskolai vagy egyetemi végzettség, szakos tanári szakképzettség
ELVÁRT ISMERETEK: A közoktatásra és a szakterületre vonatkozó jogszabályok, utasítások és a belső szabályzati rendszer ismerete.
SZÜKSÉGES KÉPESSÉGEK: Szervező és lényeglátó képesség, érzékenység a tanulói problémákra és terhelésre, objektív ítélőképesség.
ELVÁRT SZEMÉLYI TULAJDONSÁGOK: A pedagógiai elhivatottság, kiváló kapcsolatteremtő és konfliktus-feloldó képesség, empátia, humorérzék, türelem.
B) KÖTELESSÉGEK:
A fizika tantárgy oktatása.
1.) Nevelő-oktató munkáját tervszerűen végzi a tantestület egységes elvei alapján, a hatékony módszerek, taneszközök megválasztásával. Mint nevelőtestületi tag köteles részt venni a testületi értekezleteken, megbeszéléseken; véleményével segíti a közös határozatok meghozatalát.
2.) A pedagógiai program alapján tárgyilagos ismeretekkel növeli a tanulók tudását, sokoldalú és érdekes foglalkozásokkal fejleszti egyéni képességeiket.
3.) Tanév elején a követelmények és az előző évi mérési eredmények alapján tanmenetet készít, melynek alapján felkészülten, szakszerűen és pontosan megtartja a tanítási és foglalkozási órákat.
4.) Tanulói kísérletek alkalmával ügyel a balesetmentes feladat-végrehajtásra.
5.) Szemléltető eszközöket használ, bemutató és tanuló kísérleti tevékenységgel alapozza a tanulást. Az ismereteket a diákok tapasztalataira építve, az érdeklődés felkeltésével (motiválással), az életkoruknak megfelelő kifejezésmóddal, képességek folyamatos fejlesztése mellett kell átadni!
6.) A felmérő és témazáró dolgozatok időpontját a tanulókkal előre közli és bejegyzi az osztálynaplóba, hogy tanártársaival elkerüljék az osztályközösség túlterhelését.
7.) Rendszeresen ellenőrzi (ha van) az írásbeli házi feladatokat, a tanuló teljesítményeit, megtartja az írásbeli és szóbeli számonkérés egyensúlyát, objektíven és indoklással értékel.
8.) Gondoskodik a diákok testi épségéről, erkölcsi védelmükről, óvja jogaikat, emberi méltóságukat. A pedagógiai program értékrendje szerint neveli, fejleszti és irányítja a tanulókat, tekintettel arra, hogy személyisége, modora, hangneme, megnyilvánulásai, munkafegyelme példa a tanulók előtt.
9.) Felelősséggel ellátja a beosztás szerinti óraközi felügyeletet, a vezetők utasítására helyettesít, megbízás alapján ellát különböző díjazott feladatokat (pl. osztályfőnökség, munkaközösség vezetés).
10.) Az ünnepélyek, versenyek, iskolai rendezvények, szabadidős programok szervezésében és megvalósításában aktív szerepet vállal. Jelen van az intézményi programokon, a beosztás alapján felügyel
11.) Pontosan elvégzi a pedagógus beosztással összefüggő adminisztrációt. Vezeti az osztálynaplót, beírja az érdemjegyeket (az ellenőrzőbe is), stb.
12.) A szaktanár kötelessége szaktárgyi és pedagógiai szakértelmének állandó gyarapítása, az új tudományos eredmények megismerése, a szakmódszertani tájékozódás. Aktívan részt vesz a nyílt napokon, bemutató órákat tart (igény esetén).
13.) Tevékenyen részt vesz a szakmai munkaközösség munkájában, részt vállal a pedagógiai program módosításában, a továbbképzési ismereteiről beszámolhat, előadást és bemutató órát tarthat. Kollégái közreműködésével rendben tartja a rábízott szertárat, a tárgyakat és eszközöket rendelkezésre bocsátja.
14.) Tanítás előtt 15 perccel köteles megjelenni a munkahelyén. Akadályoztatásakor közvetlen felettesét kell értesítenie, lehetőleg biztosítva a szakszerű helyettesítéshez az óra anyagát és a tankönyveket.
15.) A pedagógiai program szerint neveli a diákokat a tanítással egyidejűleg, figyelemmel kíséri a tanulók egyéni fejlődését; fejleszti képességeiket, személyiségüket. Együttműködik az osztályfőnökkel, a kollégákkal. Betartja a szakvéleményben megfogalmazott javaslatokat.
16.) Tanóráin differenciált foglalkozást, az egyéni fejlesztést optimálisan segítő gyakorló feladatokkal szolgálja. A lassúbb tempójú tanulóknak külön felzárkóztatást szervez (órai keretben, ill. a tantárgyfelosztás szerinti fejlesztő foglalkozásokon), figyelembe véve a hátrányos családi helyzetet, a fogyatékosságot. Közreműködik a gyermekvédelmi feladatok ellátásában.
17.) A szaktárgyában kimagasló teljesítményű tanulók tehetségét fejleszti (szakkör, tanulmányi verseny, stb.). Felkészíti és kíséri a diákokat a tanulmányi és kulturális versenyekre, vetélkedőkre, tanulmányi kirándulásokra.
18.) Részt vesz a szülői értekezleteken (igény szerint), a fogadó órákon, egyéni fogadó órát tarthat (kiírás szerint). A szülőket tájékoztatja a tantárgyi követelményekről, a tanulók előmeneteléről, fejlődéséről. Együttműködik a szülőkkel.
19.) Betartja és betartatja a munkafegyelmet, a jogszabályok és szabályzatok előírásait, végrehajtja az igazgató és helyettesek utasításait, szakszerűen végrehajtja egyéb pedagógusi teendőit.
20.) Pót-osztályfőnöki feladatot lát el felkérés, beosztás alapján.
21.) Levezeti és felügyeli a javító, osztályozó és egyéb vizsgákat, tanítás nélküli munkanapokon munkát végez a vezetők beosztása alapján.
22.) Határidőre elvégzi minőségi kivitelezésben mindazokat a munkafeladatokat, amelyekkel az igazgató és a helyettesek ellátják.
23.) Ügyel a fizika szertár rendjére, a szerek, eszközök megfelelő tárolására.
JOGKÖR, HATÁSKÖR: Gyakorolja a nevelőtestület tagjának és a pedagógusoknak biztosított jogokat, hatásköre az általa vezetett gyermek csoportra terjed ki.
MUNKAKÖRI KAPCSOLATOK: A szülőkkel, a társintézmények munkatársaival, a továbbképző intézményekkel tart kapcsolatot.
C) FELELŐSSÉGI KÖR:
Személyesen felelős a felügyeletére bízott tanulók testi, érzelmi és morális épségéért, tanulócsoportjában a pedagógiai program követelményeinek megvalósításáért, az egyenlő bánás-módért. Felelőssége kiterjed teljes munkakörére és tevékenységére.
Felelősségre vonható:
- Munkaköri feladatainak határidőre történő elmulasztásáért, vagy hiányos elvégzéséért.
- A vezetői utasítások igénytől eltérő végrehajtásáért.
- A jogszabályok, a munkahelyi fegyelem és bizalmi jelleg, a munkatársak és a gyerekek jogainak megsértéséért.
- A munkaeszközök, berendezési tárgyak előírástól eltérő használatáért.
- A vagyonbiztonság és higiénia veszélyeztetéséért.
III. rész
EGYÉB FELADATOK, MEGBÍZÁSOK:
………………………………………………………………………………………………..
Jelen munkaköri leírás … napján lép életbe.
B u d a p e s t, 201
P.H.
……………………………
intézményvezető
A munkaköri leírást tudomásul vettem, teljesítését magamra nézve kötelezően elismerem. Munkámat a leírásnak megfelelően végzem. 1 példányt átvettem.
Dátum:
…………………………….
munkavállaló
A tanulók jogait és kötelességeit, valamint a tanulók belső munkarendjének szabályozását a
házirend tartalmazza.
A házirend betartása a tanulók és a szüleik/hozzátartozóik számára kötelező. Erre elsősorban minden tanuló saját maga, szülei/hozzátartozói, másodsorban a pedagógusok ügyelnek.
Az ügyeleti rend megszervezése:
- pedagógusok: az igazgatóhelyettesek
A házirendet - az igazgató előterjesztésére - a nevelőtestület fogadja el a DÖK egyetértésével
(köznevelési tv.25.§ (2)).
A házirend az alábbi szabályozásokat tartalmazza:
- a gyermek, tanuló távolmaradásának, mulasztásának, késésének igazolására vonatkozó előírásokat,
- a térítési díj, tandíj befizetésére, visszafizetésére vonatkozó rendelkezéseket, továbbá a tanuló által előállított termék, dolog, alkotás vagyoni jogára vonatkozó díjazás szabályait,
- a tanulók véleménynyilvánításának, a tanulók rendszeres tájékoztatásának rendjét és formáit,
- a tanulók jutalmazásának elveit és formáit,
- a fegyelmező intézkedések formáit és alkalmazásának elveit,
- a tanulók tantárgyválasztásával, annak módosításával kapcsolatos eljárási kérdéseket,
- a tanórai és egyéb foglalkozások rendjét,
- a pedagógiai program végrehajtásához kapcsolódó iskolán kívüli rendezvényeken elvárt tanulói magatartást.
a) A tanév szeptember elsején kezdődik és a következő év augusztus 31-ig tart. A szorgalmi idő az ünnepélyes tanévnyitóval kezdődik és a tanévzáró ünnepéllyel fejeződik be.
b) A tanítási év 180 napos, 6 nap tanítás nélküli munkanappal (1 nappal a Diákönkormányzat rendelkezik, 1 nap pályaorientációs nap).
A Rendelet által előírt szünetek mellett – a szorgalmi idő kezdő és befejező napjának változatlanul hagyásával – más időpontban is adhat a tanulóknak szünetet, illetőleg a szünetek kezdő és befejező napját módosíthatja, ha az ehhez szükséges feltételeket megteremti (heti pihenőnapon tartott tanítási nappal), az adott tanévre vonatkozó rendelet alapján.
c) A tanév helyi rendjét, programjait a nevelőtestület határozza meg és rögzíti az éves munkatervben.
A tanévnyitó értekezlet az alábbiakról dönt:
- a nevelő-oktató munka lényeges tartalmi változásairól
(pedagógiai program módosításáról )
- az új tanév feladatairól
- az iskolai szintű rendezvények, ünnepélyek tartalmáról és időpontjáról
- a tanítás nélküli munkanapok időpontjáról és programjáról
- tanórán kívüli foglalkozásokról
- éves munkaterv jóváhagyásáról
- házirend módosításáról
- a nevelőtestület jogkörébe tartozó feladatok átruházásáról, bizottságok létrehozásáról
d) A tanév helyi rendjét, a házirendet, a balesetvédelmi és tűzvédelmi előírásokat az osztályfőnökök, ill. szaktanárok az első tanítási napon ismertetik a tanulókkal, az első szülői értekezleten pedig a szülőkkel. Az iskola házirendjét az osztálytermekben, ill. a bejáratnál ki kell függeszteni.
a) A tanítás a tantárgyfelosztással összhangban lévő heti órarend alapján történik a
pedagógus vezetésével a kijelölt termekben.
A tanórán kívüli foglalkozások csak a kötelező tanítási órák megtartása után szervezhetők.
b) A tanítási órák időtartama 45 perc.
A tanítás reggel 8 órakor kezdődik. Az első tanítási órát - az iskolai szülői közösség, és az iskolai diákönkormányzat egyetértésével - legfeljebb 45 perccel korábban meg lehet kezdeni.
c) A tanítási órák (foglalkozások ) látogatására engedély nélkül csak a tantestület tagjai
jogosultak. Minden egyéb esetben a látogatásra az igazgató adhat engedélyt. A tanítási órák megkezdésük után nem zavarhatók.
Kivételt indokolt esetben az igazgató tehet.
A kötelező orvosi vizsgálatok az igazgató által előre engedélyezett időpontban és módon
történhet.
d) Az óraközi szünetek időtartama 15, ill.10 perc. A csengetési rendet az éves munkaterv, ill. a házirend tartalmazza. Az 5.óra utáni ebédszünet 20 perces.
Az óraközi szüneteket a tanulók a házirend szerinti helyen tölthetik el. Az óraközi szünet rendjét pedagógusok és diák ügyeletesek felügyelik.
Az óraközi szünet legrövidebb időtartama 10 perc, ennél kevesebb nem lehet.
e) A bemutató órák, foglalkozások, nyílt napok tartásának rendjét és idejét az éves munkaterv rögzíti.
a) Az iskola nyitva tartása szorgalmi időben 6.30 órától a szervezett foglalkozások befejezéséig, de legkésőbb 17 óráig tart. Az iskola tanítási szünetekben ügyeleti rend szerint tart nyitva 6.30 órától 17 óráig. Az iskolát szombaton, vasárnap és munkaszüneti napokon - iskolai rendezvény hiányában - zárva kell tartani. Csak az iskola helyiségeinek bérlői léphetnek az épületbe. A szokásos nyitvatartási rendtől való eltérésre az igazgató ad engedélyt eseti kérelmek alapján.
b) Az intézménnyel közalkalmazotti és tanulói jogviszonyban nem állók részére –vagyon biztonsági okok miatt - az alábbi módon határozzuk meg a belépés és a bent tartózkodás rendjét:
- az iskola által szervezett kerületi és egyéb rendezvényekről a portát értesíteni kell, hogy az érkező látogatókat, vendégeket beengedjék és a rendezvény helyszínére kísérjék
- minden más esetben a portán meg kell tudakolni a látogató bejöveteli szándékát, ill. az irodába kell kísérni
- 8.00 és 16.00 óra között a tanórákat, foglalkozásokat a szülő nem zavarhatja, gyermeküket az épület előtt (rendkívüli esetben az előtérben) kell várniuk. A portán jelezni kell az előzetesen egyeztetett időpontra érkező szülő jövetelét.
c) A tanulók a tanítási idő alatt csak az osztályfőnök vagy az igazgató, igazgatóhelyettes engedélyével hagyhatják el az iskola épületét. Az iskolában tartózkodás további rendjét az iskolai házirend határozza meg.